تماس با ما

ایمیل

pooyeshdiecast@yahoo.com

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 8 الی 20

انواع روش های قالب سازی

انواع روش های قالب سازی

انواع روش های قالب سازی

انواع روش های قالبسازی

انواع روش های قالب سازی, تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی است که در تولید قطعات ترموپلاستیک استفاده می شود.

ابتدا پلاستیک توسط دستگاه قالب گیری گرم می شود و به حالت مذاب در می آید و از طریق نازل دستگاه وبا فشار پیستون دستگاه به داخل حفره قالب ریخته می شود. بعد از آن عملیات خنک کاری دستگاه برای خنک و سخت شدن قطعه اجرا می شود.
این سازه از قسمت های مختلفی که شامل یک قسمت قالب ریزی شده، یک سیستم ریختن، یک قسمت هدایت کننده، یک مکانیسم فشار دادن، یک سیستم تنظیم دما، یک قسمت پشتیبانی کننده می باشد. قالب های پلاستیکی معمولا با استفاده از فولاد ساخته می شوند.
محصولات پلاستیکی تولید شده توسط این فرآیند بسیار گسترده است و شامل مایحتاج روزمره تا انواع لوازم برقی پیچیده، قطعات خودرو و … می شود. این روش پرکاربردترین فرآیند در تولید محصولات پلاستیکی می باشد.

انواع روش های قالب سازی

قالب های بادی

انواع روش های قالب سازی

این نوع قالب برای قالب گیری ظروف توخالی پلاستیکی مانند ظرف محصولات شیمیایی، بطری های نوشابه و … کاربرد دارد.
فرایند قالب گیری بادی با ذوب شدن پلاستیک و شکل گیری آن با یک پاریسون و تزریق قالب گیری کششی(ISB)، آغاز می شود.

پاریسون یک قطعه پلاستیکی لوله ای مانند است که در انتهای آن سوراخی وجود دارد که هوای فشرده شده می تواند از آن عبور کند.
سپس پریسون را درون قالب می بندند و هوا به درون آن دمیده می شود. فشار هوا باعث می شود تا پلاستیک به بیرون فشار داده شود و مطابق با قالب شکل بگیرد.

به محض خنک شدن و سفت شدن پلاستیک، قالب باز می شود و قطعه را خارج می کنند.
قالب گیری بادی برای تولید محصولات ترموپلاستیک استفاده می شود.

قالب پرسی

قالب سازی پرسی دومین روش ساخت قطعات است. از این روش بیشتر برای ساخت قطعات پلاستیکی استفاده می کنند؛ چرا که پلاستیک ماده ای قابل انعطاف است که می توان با پرس به خوبی به آن شکل داد و یا آن را خم کرد.

اگر به دنبال ساخت قطعات پلاستیکی تو پر هستید، روش پرسی می تواند روشی مناسب برای شما باشد.

قالب آهنگری

قالب سازی آهنگری برای ساخت قطعات فولادین مناسب است. قالب ها دو تکه به یکدیگر متصل شده و با گیره های مخصوصی محکم می شوند، سپس مواد مذاب با مقدار مشخصی به داخل قالب ریخته می شود که این ریخته شدن مواد به داخل قالب خود می تواند به روش های مختلفی مانند تزریقی صورت گیرد.

قالب دایکاست چیست ؟

قالب صنعتی فلزی باقابلیت استفاده مجدد از قالب های Dies می‌نامند . از این قالب ها برای تولید قطعات صنعتی با پیچیدگی های بالا استفاده میشود .

برای استفاده از قالب دایکاست در ابتدا ماده مورد نظر را در داخل کوره ذوب کرده و سپس آن را با فشار مناسب به داخل قالب تزریق می کنند.

برای تولید قطعه با استفاده از قالب دایکاست معمولاً از روی ، آلومینیوم و یا مس استفاده میشود.

قالب اکستروژن

اکستروژن نوعی قالب است که برای تشکیل شکل مداوم محصولات پلاستیکی مانند لوله، میله، تک رشته ها، صفحات، فیلم ها، پوشش های سیم و کابل، پروفیل و … استفاده می شود.
در این روش پلاستیک جامد تحت شرایط گرمایش و چرخش پیچ اکسترودر، ذوب می شود و درون قالبی پیوسته با مقطع و شکل یکسان ریخته می شود و محصول نهایی ساخته می شود.
مواد تولیدی عمدتا شامل فولاد سازه ای کربنی، ابزارهای آلیاژی و … می باشد. بعضی از قالب ها با موادی که در برابر سایش مقاومت دارند ساخته می شود.
فرایند اکستروژن معمولا برای تولید محصولات ترموپلاستیکی که از نظر ساختاری با قالب های تزریقی متمایز است، قابل استفاده است.

قالب وکیوم ظروف یکبار مصرف

در این روش صفحه پلاستیکی یا ورق روی قالب قرار می گیرد و با حرارت دادن نرم می شود و تغییر شکل می دهد و با روش خلا یا تشکیل هوای فشرده، محصول دلخواه به دست می آید.

از آنجایی که هنگام قالب گیری فشار وارده کم است، ساختار مواد قالب نسبتا ساده است و بیشتر از آلومینیوم ریخته گری یا مواد غیر فلزی ساخته می شود.
از این نوع قالب معمولا برای تولید ظروف یک بار مصرف غذا، اسباب بازی ها و محصولات بسته بندی استفاده می شود.

قالب فشاری

در این روش مواد قالب گیری به طور کلی پیش گرم می شوند و درون قالب دوبخشی نر و ماده ریخته می شوند.
این قالب از یک حفره، یک حفره تغذیه، یک مکانیزم هدایت، یک قسمت فشاردهنده، یک سیستم گرمایش تشکیل شده است.
از قالب های فشاری با پلاستیک های حرارتی استفاده می شود. ماده پلاستیکی ترموست ممکن است یه صورت گرانول آزاد یا یک ماده چسبناک باشد.

مواد در قالب داغ قرار می گیرد و توسط یک پرس هیدرولیکی بسته می شود. قالب با فشار 100 Psi و درجه حرارت 350 درجه فارنهایت به مدت سه دقیقه پخته می شود. بعد از عملیات پخت، قالب باز شده و قطعه پلاستیکی خارج می شود. این روش فرایندی کم هزینه است و برای تولید با حجم بالا کاربرد دارد.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می دهیم تا دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس: 09394747284

اینستاگرام: pooyeshdiecast

واتساپ: 989394747284

حجره اینترنتی: پویش دایکاست

ساعت کاری: ۸ الی ۱۸

آدرس: تهران، بعد از پلیس راه شریف آباد، شهرک صنعتی عباس آباد، بلوار ابن سینا، خیابان خیام، خیابان جامی جنوبی، پلاک ۸۸۲، شرکت صنعتی آتیران،

مدیریت: سیاوش کرمی


کارخانه قالب سازی و ریخته گری در تهران , کارخانه قالب سازی در تهران , کارخانه ریخته گری در تهران , قالب سازی در تهران , ریخته گری در تهران , دایکاست کاری در تهران , قالب سازی صنعتی در تهران , ریخته گری چیست , ریخته گری آلومینیوم , ریخته گری آلومینیوم در تهران , ریخته گری تهران , دایکاست تهران , دایکست تهران , قالب سازی تهران , قالب ریخته گری چیست , ریخته گری دایکاست , ریخته گری دایکاست تهران , کارگاه ریخته گری در تهران , ریخته گری فولاد , ریخته گری فلزات , انواع روش های ریخته گری pdf , آدرس کارخانه ریخته گری تهران , کار ریخته گری در تهران , صنایع ریخته گری تهران کجاست , لیست شرکت های ریخته گری تهران , بازار ریخته گری تهران , قیمت ریخته گری چدن در تهران , قیمت ریخته گری آلومینیوم , قیمت ریخته گری آلومینیوم در تهران
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


ریخته گری چیست
 • ۴
 • اردیبهشت
 • ریخته گری چیست

  ریخته گری چیست؟ ریخته گری چیست,  به فرایندی اطلاق می شود که در طی آن یک ماده مایع معمولا در قالب ریخته می ...

  انواع روش ریخته گری
 • ۴
 • اردیبهشت
 • انواع روش ریخته گری

  انواع روشهای ریخته گری انواع روش ریخته گری, از دیدگاه نوع قالب به دو دسته تقسیم می‌شوند: ریخته‌گری در قالب‌های یکبار مصرف و ...

  قالب سازی چیست
 • ۴
 • اردیبهشت
 • قالب سازی چیست

  قالبسازی چیست و چگونه کار می کند؟ قالب سازی چیست, امروزه از محصولات پلاستیکی در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. از خودرو گرفته ...

  انواع روش های قالب سازی
 • ۴
 • اردیبهشت
 • انواع روش های قالب سازی

  انواع روش های قالبسازی انواع روش های قالب سازی, تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی است که در تولید قطعات ترموپلاستیک استفاده می ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  مشاوره رایگان