تماس با ما

ایمیل

pooyeshdiecast@yahoo.com

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 8 الی 20

انواع روش ریخته گری

انواع روش ریخته گری

انواع روش ریخته گری

انواع روشهای ریخته گری

انواع روش ریخته گری, از دیدگاه نوع قالب به دو دسته تقسیم می‌شوند:

ریخته‌گری در قالب‌های یکبار مصرف و ریخته‌گری در قالب‌های دائمی.

ریخته‌گری با توجه به فناوری و مجموعه تجهیزاتی که در قالب‌گیری دخیل هستند شامل موارد زیر می‌شود:

 

ریخته‌گری با قالب ماسه ای

اغلب تولید قطعات ریختگی در ماسه انجام می‌شود. ریخته‌گری ماسه ای (Sand casting)، فرایندی است که در آن از ماسه برای قالب‌گیری استفاده می‌شود. ماسه لازم برای یک تن ریخته‌گری حدود ۴ تا ۵ تن است.

نسبت مصرف ماسه به فلز، بسته به نوع، اندازه قطعه ریختگی و روش قالب‌گیری، متغیر است.

ماسه مورد استفاده در ریخته‌گری انواع مختلفی دارد که تحت دو دسته کلی ماسه طبیعی و ماسه ترکیبی (ماسه دریاچه) می‌توان آن‌ها را طبقه‌بندی نمود.

این ماسه‌ها دارای یک ماده نسوز به نام سیلیکا (SiO2) می‌باشند. دانه‌های ماسه باید بقدر کافی کوچک باشند تا بتوان آن‌ها را متراکم کرد، و در عین حال باید آنقدر درشت باشند تا گازهای تشکیل شده در هنگام ریخته‌گری از بین منافذ آن‌ها خارج شوند.

در قالب‌های بزرگ‌تر، از “ماسه سبز” استفاده می‌کنند (ترکیبی از ماسه، خاک رس و مقداری آب).

ریخته‌گری در ماسه تر: ریخته‌گری در قالب ماسه‌ای خشک نشده.

ریخته‌گری در ماسه خشک : ریخته‌گری در قالب ماسه‌ای خشک شده. در این روش، قالب ماسه‌ای در گرم‌خانه‌ای با دمای حدود ۳۰۰ درجهٔ سانتیگراد به مدت مناسبی قرار داده شده و خشک می‌گردد.

ریخته‌گری در قالب رو خشک : ریخته‌گری در آن دسته از قالب‌های ماسه‌ای که سطوح آن ها-اغلب با یک مشعل- تا عمق معینی خشک شده‌است.

ریخته‌گری روباز در ماسه : ریخته‌گری در قالب‌های ماسه‌ای بدون لنگهٔ رویی. از این روش در تولید قطعات نا دقیقی که یک سطح تخت دارند استفاده می‌شود.

ریخته‌گری در حالت نیمه جامد : ریخته‌گری در حالت خمیری.

انواع روش ریخته گری

ریخته‌گری در قالب گچی : روش ریخته‌گری با استفاده از قالب‌های ساخته شده از گچ فرنگی و افزودنی‌های دیگر. در تولید قطعاتی با دقت ابعادی کار می‌رود.

ریخته‌گری دقیق: ریخته‌گری دقیق به نام «ریخته‌گری با مدل‌های مومی» یا «ریخته‌گری ظریف» نیز شناخته می‌شود. قرون متمادی است که این نوع ریخته‌گری برای تهیه قطعات با کیفیت عالی بکار می‌رود.

در این روش ریخته‌گری، می‌توان با استفاده از قالب‌ها ساخته شده از جنس سرامیک و مواد دیر گداز دیگر، قطعاتی پیچیده با دقت ابعادی بالا و سطوحی صافتر در مقایسه با روش‌های دیگر تولید کرد.

ریخته‌گری پیوسته : ریخته‌گری پیوسته، فلز مذاب را بر اساس یک فرایند پیوسته، به جامد تبدیل می‌کند.

 

کوره های ذوب

کوره های ذوب در صنایع آلومینیم و به طور کلی در صنایع ریخته گری آلیاژهای غیرآهنی به سه دسته اصلی طبقه بندی می گردند:

1- کوره های ذوب با حرارت غیرمستقیم (سوخت گازی و یا مایع)

2- کوره های ذوب با حرارت مستقیم (سوخت گازی و یا مایع)

3- کوره های الکتریکی

کوره های ذوب با سوخت جامد (معمولا کک) در صنایع ذوب فلزات غیرآهنی اهمیت خود را از دست داده است و فقط در بعضی از کارگاه های سنتی و در بعضی از کارخانجات که از کوره های بوته ای استفاده می کنند ، سیستم سوخت جامد هنوز برقرار می باشد.پ

روش‌های ریخته گری آلومینیوم

آلومینیوم با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات خود، ازجمله فلزاتی است که می‌تواند در هر روشی مورد استفاده قرار بگیرد و در ریخته گری دقیق آلومینیوم نیز به‌صورت مذاب ریزی استفاده شود.

ریخته گری دایکست، ریخته گری قالب دائمی، ریخته گری با ماسه، ریخته گری در قالب گچی، ریخته گری دقیق آلومینیوم و ریخته گری مداوم از انواع ریخته گری آلومینیوم هستند.

در کنار این روش‌های ریخته گری آلومینیوم، روش‌های ریخته گری با فوم، ریخته گری کوبشی و پرس‌کاری ایزواستاتیک حرارتی نیز وجود دارند.

ریخته گری آلومینیوم با قالب مصرف شدنی

روش‌های ریخته گری آلومینیوم که با استفاده از قالب‌های مصرف شدنی انجام می‌شوند؛ نیازمند تخریب قالب ریخته گری است تا قطعه تولیدشده را آزاد کند. در ساخت این قالب‌ها از موادی همچون ماسه و گچ به همراه مواد متصل‌کننده هم‌چون چسب استفاده می‌شود.

فرآیند انجماد

عملیات ریخته‌گری یک فرایند انجماد است که در آن یک ماده مذاب به داخل یک قالب ریخته شده و سپس اجازه داده می‌شود تا ماده مذاب منجمد شود.

بسیاری از خواص ماده نهایی در این مرحله شکل می‌گیرد. همچنین بسیاری از عیوب ریخته‌گری شامل “تخلخل گاز” و “انقباض انجماد” در این مرحله اتفاق می‌افتند و با کنترل پارامترها در این مرحله می‌توان از آنها جلوگیری کرد.

انجماد یک فرایند دو مرحله ای هسته زایی و رشد بوده، و مهم است که در هر دوی این پارامترها کنترل گردند.

هسته زایی هنگامی اتفاق می‌افتد که ذرات جامد پایدار، درون مایع مذاب تشکیل می‌شوند. مرحله دوم در فرایند انجماد رشد است که با خارج شدن گرمای همجوشی از ماده مذاب اتفاق می‌افتد. جهت، سرعت و نوع رشد را می‌توان با روش حذف این گرما کنترل کرد.

برای اطمینان از تولید ریخته‌گری خوب، می‌توان از انجماد جهت دار استفاده کرد. (در این حالت، جبهه انجماد به صورت پیوسته درون ماده حرکت می‌کند) ماده مذاب سمت جبهه مایع می‌تواند به صورت پیوسته به داخل قالب جاری شود تا انقباض ناشی از انجماد را جبران کند.

نرخ نسبی رشد و هسته زایی، اندازه و نوع دانه‌های کریستال شکل گرفته را کنترل می‌کنند.

خنک سازی سریعتر معمولاً محصولی با اندازه دانه ریزتر و خواص مکانیکی برتر تولید می‌کند. برای بهبود “هسته زایی” و کمک به شکل‌گیری یک محصول با ریزساختار یکنواخت و دانه ریز گاهی قبل از ریختن ماده مذاب به قالب به آن دانه‌های ریز جامد اضافه می‌کنند ، به این فرایند تلقیح  یا اصلاح دانه می‌گویند.

کیفیت ریخته گری

یک قطعه خوب عمدتا دارای کیفیت سطحی و کیفیت داخلی مطلوب است. کیفیت سطح شامل زبری سطح، عدم وجود نقایص سطحی، عدم انحراف از اندازه، شکل و وزن می باشد. کیفیت داخلی عمدتا به ترکیب شیمیایی، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ریخته گری، عیوب ریخته گری داخلی شامل حفره ماسه، حفره گازی، ترک، آخال، جدانشینی و غیره اشاره دارد.

کیفیت ریخته گری تأثیر زیادی بر عملکرد محصولات مکانیکی دارد. به عنوان مثال، مقاومت در برابر سایش و دقت ابعادی، به طور مستقیم بر دقت ماشین ابزار تأثیر می گذارد.

برای مثال دقت ابعادی و صافی سطح انواع پروانه پمپ ها و محفظه ها، مستقیماً بر کارایی پمپ و سیستم هیدرولیک تأثیر می گذارد. دوام و مقاومت در برابر شوک حرارتی سیلندر سیستم احتراق داخلی، سر سیلندر، آستر سیلندر به طور مستقیم بر عملکرد موتور تأثیر می گذارد.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می دهیم تا دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس: 09394747284

اینستاگرام: pooyeshdiecast

واتساپ: 989394747284

حجره اینترنتی: پویش دایکاست

ساعت کاری: ۸ الی ۱۸

آدرس: تهران، بعد از پلیس راه شریف آباد، شهرک صنعتی عباس آباد، بلوار ابن سینا، خیابان خیام، خیابان جامی جنوبی، پلاک ۸۸۲، شرکت صنعتی آتیران،

مدیریت: سیاوش کرمی


کارخانه قالب سازی و ریخته گری در تهران , کارخانه قالب سازی در تهران , کارخانه ریخته گری در تهران , قالب سازی در تهران , ریخته گری در تهران , دایکاست کاری در تهران , قالب سازی صنعتی در تهران , ریخته گری چیست , ریخته گری آلومینیوم , ریخته گری آلومینیوم در تهران , ریخته گری تهران , دایکاست تهران , دایکست تهران , قالب سازی تهران , قالب ریخته گری چیست , ریخته گری دایکاست , ریخته گری دایکاست تهران , کارگاه ریخته گری در تهران , ریخته گری فولاد , ریخته گری فلزات , انواع روش های ریخته گری pdf , آدرس کارخانه ریخته گری تهران , کار ریخته گری در تهران , صنایع ریخته گری تهران کجاست , لیست شرکت های ریخته گری تهران , بازار ریخته گری تهران , قیمت ریخته گری چدن در تهران , قیمت ریخته گری آلومینیوم , قیمت ریخته گری آلومینیوم در تهران
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


مقالات ما


ریخته گری چیست
 • ۴
 • اردیبهشت
 • ریخته گری چیست

  ریخته گری چیست؟ ریخته گری چیست,  به فرایندی اطلاق می شود که در طی آن یک ماده مایع معمولا در قالب ریخته می ...

  انواع روش ریخته گری
 • ۴
 • اردیبهشت
 • انواع روش ریخته گری

  انواع روشهای ریخته گری انواع روش ریخته گری, از دیدگاه نوع قالب به دو دسته تقسیم می‌شوند: ریخته‌گری در قالب‌های یکبار مصرف و ...

  قالب سازی چیست
 • ۴
 • اردیبهشت
 • قالب سازی چیست

  قالبسازی چیست و چگونه کار می کند؟ قالب سازی چیست, امروزه از محصولات پلاستیکی در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. از خودرو گرفته ...

  انواع روش های قالب سازی
 • ۴
 • اردیبهشت
 • انواع روش های قالب سازی

  انواع روش های قالبسازی انواع روش های قالب سازی, تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی است که در تولید قطعات ترموپلاستیک استفاده می ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  مشاوره رایگان